Malerelever gir fargeglede til barneavdelingen

Elever fra Vg1 Bygg- og anleggsteknikk, med fordypning i malerfaget, har fått i oppdrag å gjennomføre et betydningsfullt oppussingsprosjekt ved barneavdelingen på Sørlandet Sykehus. Målet med prosjektet har vært å skape en mer fargerik, innbydende og behagelig atmosfære for pasientene gjennom fornying av pasientrom og korridorer.

I arbeidet har elevene lagt stor vekt på fargevalg og maleteknikk, for å sikre at de nye omgivelsene bidrar til økt trivsel og velvære. De har samarbeidet tett med ansatte på sykehuset for å forstå hvilke estetiske og praktiske løsninger som best kunne forbedre miljøet for barna.

Barnehagelærer Birgitte Ording forteller at prosjektet har hatt en tydelig effekt på romfølelsen og stemningen i avdelingen:

– Etter oppussing i korridorene og nye taklamper ble det litt for grå stemning, forteller hun.

Elev Gabriel André Dørum Birkeland, som deltok i prosjektet, beskriver opplevelsen som både lærerik og givende:

– De tok oss veldig godt imot, det var ikke noe stress, og om noe feil ble gjort, så er det lett å ordne opp i det, sier han.

Ording legger til at samarbeidet ikke bare har vært verdifullt for sykehuset, men også for elevenes faglige utvikling:

-  Vi ønsker jo samtidig at de skal lære mest mulig, og at det er en praksis der de skjønner hvordan det faktisk er å være i jobb, meddeler hun.

Oppdrag som dette er en viktig del av Yrkesfaglig fordypning (YFF), og interessen for malerfaget er stadig økende. I år søkte hele 14 elever seg til YFF i malerfaget, noe som gjorde det mulig å påta seg et slikt oppdrag. Neste år har 19 elever søkt seg inn på 15 plasser på Vg2 Malerfaget, noe som tyder på en lys og fargerik fremtid for yrket. 

Gjennom dette prosjektet har elevene ikke bare fått en realistisk innføring i yrkeslivet, men de har også bidratt til et mer trivelig miljø for barn og familier på barneavdelingen.