Kunst på resept: En utstilling av 3KDA på Kristiansand bibliotek

Den 11. mars presenterte avgangselevene i 3KDA (Kunst, Design og Arkitektur) ved Tangen videregående skole sine kunstverk i forbindelse med "Grafikkens år" på Kristiansand bibliotek. Hovedbiblioteket huser i mars en grafikkutstilling laget av disse elevene, med et spesielt fokus på kunstens betydning i et folkehelseperspektiv. Prosjektet har fått navn «Kunst på resept»

Lisbeth Skranes åpner utstillingen med kloke ord - Klikk for stort bildeLisbeth Skranes, prosjektleder for "Grafikkens År" åpner utstillingen med varmende ord. Fredrik R Birkeland

 

 

Internasjonale studier bekrefter at både tilgang til kunst og aktiv deltakelse i kunstneriske prosjekter kan bidra til økt selvfølelse og livskvalitet. Dette er særlig viktig i en tid hvor mange unge møter sosiale og psykiske utfordringer. Kunst kan fungere som et uttrykksmiddel utover det verbale, og åpne opp for refleksjon og undring.

Siden januar har elevene i 3KDA deltatt i et prosjekt hvor de har besøkt Fellesverkstedet Myren Grafikk. Her har de fått en innføring i grafiske teknikker og fått muligheten til å utvikle sine egne verk. I tillegg har de fordypet seg i teoretiske aspekter ved estetiske og kreative læringsprosesser, og utforsket hvordan kunst kan kommunisere følelser og tanker på tvers av språk og kulturelle grenser.

Utstillingen på Kristiansand bibliotek gir publikum en unik mulighet til å oppleve hvordan kunst kan være en viktig del av folkehelsen. Gjennom grafiske uttrykk viser elevene hvordan skapende prosesser kan bidra til personlig vekst og samfunnsmessig refleksjon. Dette initiativet understreker ikke bare kunstens verdi, men også dens potensiale som en helsefremmende ressurs i samfunnet.

Lill-Margrethe Stene deler ut blomster til elever - Klikk for stort bildeLill-Margrethe Stene deler ut blomster til elever som har produsert oppsiktsvekkende kunstverk. Fredrik R Birkeland